Laboratorium, które otrzymało akredytację jest podmiotem, w którym został wprowadzony odpowiedni system kontroli jakości. Temu celowi służy ciągłe monitorowanie autorytatywnych wyników badań, które były przez te laboratoria wykonywane. Oznacza to, że takie laboratorium niczym nie różni się od innych pracowni. Praca w takim zakładzie przebiega zgodnie z systemem zarządzania, zasady tego określają dokumenty takie jak PN-EN ISO/IEC 17025:2005 / PN-EN ISO/IEC 17025:2017. Prościej mówiąc, jest ono godne zaufania.
Znaczenie jakości badań laboratoryjnych na wyniki
Nie wszystkie laboratoria mają możliwość dostania akredytacji. Brane jest tutaj pod uwagę przede wszystkim ilość i wiedza personelu, wchodzącego w skład pracowni. Równie ważnym aspektem, jest dobranie odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego wysokiej jakości, oraz elektroniki niezbędnej do wszelakich badań. Jeżeli dana specyfikacja w określonym rodzaju badań, spełnia swoje wszystkie funkcje, można wtedy przyznać mu certyfikat. Badania można wykonać w zwykłym laboratorium za niską cenę, jednak certyfikat akredytacji daje nam większą wiarygodność i dokładność wykonanych wyników. Warto wspomnieć, iż badania, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, bezpieczeństwo czy rozprawę sądową, należy zwrócić do laboratoriów akredytowanych, w celu pozyskania dokładniejszych wyników. Tak samo będzie z badaniami medycznymi, genetycznymi czy kryminalistycznymi. (Sprawdź czym jest akredytacja laboratorium)
Jakimi badaniami zajmują się laboratoria akredytowane?
Takie placówki, zajmują się przede wszystkim badaniami z próbkami niezwykle ważnymi. Są one dostosowane do przeprowadzania eksperymentów w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, a także mają odpowiedni system nadzoru pracy laborantów. Aby uzyskać bezbłędne wyniki badań, należy przeprowadzać testy maszyn. Jest to niezwykle ważne, aby były przeprowadzone prawidłowo, dlatego też maszyny i sprzęty laboratoryjne często są poddawane w ręce serwisantów. Wiele artykułów spożywczych, które używamy na co dzień, tez są poddane wielu badaniom. Woda, warzywa, owoce, wszystko jest dokładnie sprawdzane pod wieloma względami, aby potem bezpiecznie trafiło na półki sklepów.
Przydzielenie akredytacji
Warto wspomnieć, iż akredytacje otrzymują laboratoria tylko w określonym zakresie badań. Chodzi tutaj na przykład o badania chemiczne, badania żywności, ścieków czy produktów tytoniowych. Takich rodzajów badań jest ogromna ilość, dlatego wiele laboratoriów może znaleźć swój konkretny rodzaj badań laboratoryjnych. Laboratoria decydujące się na akredytacje, muszą zgodzić się na wprowadzenie systemu przedstawiania wyników i nadzoru nad zapisami. Dlatego podczas wyboru placówki do badań, należy brać pod uwagę te aspekty.