Jak uniknąć zapchania DPF

on mar 4, 2019 in Blog

Filtr cząstek stałych to podzespół obecny w niemal każdym samochodzie z silnikiem diesla. Pojawił się po 2000 roku, ze względu na ograniczenia dotyczące wydzielania szkodliwych gazów. Istotnie, przyniosło to efekt w postaci obniżenia emisji spalin do atmosfery, jednak równolegle pojawił się problem – silniki z filtrem DPF sprawiają problemy, głównie kierowcom poruszającym się przez większość czasu w mieście. Zapchany filtr sprawia, że parametry pracy silnika spadają, powodując mniejszą moc i większe spalanie, dlatego warto wiedzieć, co robić by zminimalizować ten proces.

Co powoduje zapychanie się filtra cząstek stałych?

Wcześniej wspomniana jazda w mieście to największa bolączka filtrów DPF. Ze względu na to, że w mieście przeważnie pokonuje się niewielkie odległości, niepozwalające na rozgrzanie się silnika do odpowiedniej temperatury. Sprawia to, że w filtrze odkłada się sadza (możliwa do wypalenia) oraz popiół (usuwany podczas czyszczenia filtra). http://dpfecoserwis.pl/oferta/wypalanie-serwisowe-filtrow-dpf

W jaki sposób dbać o filtr DPF?

Koszty naprawy lub wymiany filtra cząstek stałych może okazać się naprawdę wysoki, tak więc warto poszukać sposobów jak dbać o ten podzespół. Co można robić, by działał sprawnie możliwie jak najdłużej?

W miarę możliwości unikać jazdy na krótkich dystansach. Jeśli jednak samochód przeznaczony jest właśnie to takiego użytku, należy rozważyć wybranie na zakupy sklepu bardziej oddalonego, czy raz na jakiś czas wybrać się na krótką wycieczkę, by dać szansę sadzy się wypalić (stałe obroty i prędkość),
Stosować dodatki do paliwa wspomagające wypalanie sadzy,
Wymieniać olej silnikowy co 10-15 tysięcy kilometrów,
Cyklicznie odwiedzać warsztat samochodowy w celu czyszczenia filtra,
W przypadku zauważenia spadku osiągów silnika bądź zwiększenie zużycia paliwa, warto spróbować samemu przeczyścić filtr DPF za pomocą specjalnego środka. Jeśli jednak to nie pomoże, należy udać się do specjalisty.

Zdjęcia pochodzą ze strony: dpfecoserwis.pl .