Jak chronić środowisko? Wykorzystaj… zwierzęta!

on lip 2, 2019 in Blog

Czy wykorzystywanie zwierząt może sprzyjać ochronie środowiska? Na pozór te dwa działania wydają się być całkowicie z sobą sprzeczne. Nic jednak bardziej mylnego. Hodowla zwierząt może być bowiem świetnym krokiem do produkcji ekologicznej odzieży.

Wełna merynosów – ekskluzywny materiał

Jedną z najlepszych gatunkowo wełny, to wełna pochodząca od owiec merynosów. Co ciekawe, nadaje się ona także do noszenia podczas lata. Zdobycie tego rodzaju materiału nie jest jednak tak prostym procesem, jak produkcja zwykłej wełny. Z tego powodu cena za to tworzywo jest też znacznie wyższa od przeciętnej. Choć wielu obrońców zwierząt, dla których ochrona środowiska ma pierwszorzędne znaczenie, ma wątpliwości dotyczące przebiegu produkcji wełny, to mimo wszystko da się ją pozyskać w ekologiczny sposób.

Jak dba się o merynosy?

Opieka nad owcami dającymi tej wysokiej jakości wełnę sprowadza się przede wszystkim do kilku czynności. Po pierwsze, jest to ciągły monitoring środowiska, w którym żyje owca. Należy zadbać o to, aby zwierzę miało ciągły dostęp do jedzenia, wody i schronienia. Niezwykle istotne jest także to, aby na bieżąco kontrolować zdrowie i diagnozować choroby, które mogłyby spowodować śmierć lub kalectwo owcy. Do zadań osób opiekujących się merynosami należy także zapewnienie im odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni, w którą w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował człowiek. Ważne jest także to, aby jeśli to możliwe, nie fundować zwierzętom nadmiernej ilości stresu – przede wszystkim tego związanego ze strzyżeniem w celu uzyskania wełny.

Szczęśliwa owca to czyste środowisko

Merynosy należą do bardzo wrażliwych zwierząt, których hodowla nie może przebiegać na jałowej ziemi czy skażonych łąkach. Z tego względu farmerzy na bieżąco dokonują monitoringu środowiska, w którym żyją owce, a także dbają o to, aby minimalizować pojawiające się zanieczyszczenia. Zależy im bowiem na tym, aby łańcuch zależności pomiędzy merynosami, a przyrodą pozostał niezachwiany. Wszystko po to, aby produkowana wełna była w jak najlepszej kondycji.

Zdjęcia pobrano z: https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska