Czym są marzenia senne

on lip 30, 2017 in Blog

Sen, jest to jedna z najważniejszych czynność w życiu każdego człowieka. Z fizjologicznego punktu widzenia, sen jest fazą odpoczynku dla ciała oraz mózgu. Dobowe zapotrzebowanie na sen jest indywidualną cechą każdej osoby. Najczęściej do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu na dobę. Najwięcej snu potrzebują niemowlęta i dzieci, które dzielą sen na kilka części. Osoby dorosłe oraz starsze potrzebują jednej dawki snu w ciągu doby. Osoby starsze często cierpią na bezsenność, która jest związana z zmianami w ośrodku nerwowym.

Bardzo ciekawie przedstawia się sytuacja wśród zwierząt. Koty potrafią spać nawet do 20 godzin dziennie. Podobnie jest z nietoperzami i misiami koala. Po drugiej stronie stoją żyrafy, którym wystarczają 2-3 godziny snu. Ciekawe zjawisko można zaobserwować u pingwinów, fok lub delfinów. Ich półkule mózgowe śpią na przemian, tak aby w trakcie snu móc cały czas wynurzać się z wody w celu zaczerpnięcia powietrza.

Sen człowieczka możemy podzielić na kilka faz:

www.melmex.pl/lombard-ursynow

Marzenia senne pojawiają się w fazie REM, kiedy nasz mózg cechuje wzmożona praca, a gałki oczne szybko się poruszają. Marzenia senne są to serie obrazów, a także dźwięków, myśli i emocji. Marzenia senne ciekawiły i zarazem niepokoiły ludzi już od starożytności. Najbardziej znanym badaczem snu i marzeń sennych był Zygmunt Freud. W swych publikacjach pisał, że sny mają doniosłe znaczenie, ponieważ odzwierciedlają ludzką psychikę i pozwalają na określenie duchowego i fizycznego stanu człowieka. Podczas badań przeprowadzanych w XIX wieku wskazywano, że przyczyną marzeń sennych może być błędna interpretacja zewnętrznych bodźców zmysłowych. Mogą to być na przykład: hałas, ucisk kołdry, zapach czy też odczuwany ból lub choroba. Dalsze badania snu dowiodły, że marzenia senne są zazwyczaj nieprzyjemne i dotyczą sytuacji życiowej osoby śniącej.

Wielu badaczy w tym psychologów, filozofów czy też fizjologów twierdzi, że marzenia senne są podświadomym zbiorem i strzępkiem wspomnień i doznań minionego dnia. Jak pokazały badania, wśród nich można odnaleźć liczne symbole marzeń sennych, które mogą być wytycznymi bądź wskazówkami w jaki sposób potoczy się nasze dalsze życie. Mowę marzeń sennych zamkniętą w określonych symbolach można rozszyfrować. Pozwala to na zrozumienie snu i wykorzystanie go w dalszym życiu.