Czym jest astrologia

on lip 3, 2017 in Blog

Astrologia jest to z greckiego nauka o gwiazdach. Nauka ta zajmuje się badaniem położenia gwiazd oraz innych ciał niebieskich. Głównym założeniem astrologi jest wiara, że istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy układem ciał niebieskich, a wydarzeniami na ziemi i losem ludzkim. Astrolodzy przekonują, że los każdego człowieka zapisany jest w gwiazdach, co więcej wszelkie zjawiska na Ziemi takie jak powodzie, huragany, susze, trzęsienia ziemi są zapisane w gwiazdach. A sam układ gwiazd w trakcie narodzin determinuje nasz przyszły los.

Astrologia znana jest już z starożytności. Jej początki sięgają starożytnej Mezopotamii sprzed około 5 tysięcy lat. Badaniem ciał niebieskich zajmowali się wtedy kapłani, którzy byli niemal pośrednikami pomiędzy ziemią a tym co niezbadane. Najstarsze przepowiednie datowane są na VII wiek przed naszą erą i pochodzą z terenów Asyrii. Najwięcej pism astrologicznych i horoskopów pochodzi z starożytnej Grecji. Również Starożytny Rzym w zależności od upodobań panujących cesarzy opierał swą wiedzę na astrologii lub nie. W XIII wieku astrologia stała się nauką wykładaną na uniwersytetach takich jak na przykład Akademia Krakowska. W okresie Renesansu astrologię zaczęto mieszać z wróżbiarstwem, a Oświecenie przyczyniło się do upadku astrologii. Na przełomie XIX i XX wieku astrologia została zepchnięta na margines, a po II Wojnie Światowej przestała być wiedzą tajemną.

Obecnie mamy wyraźne rozróżnienie astrologi i astronomii. Astrologia postrzegana jest jako pseudonauka i wiedza dla naiwnych, natomiast astronomia, jest to nauka zajmująca się badaniem ciał niebieskich oraz zjawisk zachodzących w kosmosie.

Astrologia w dzisiejszych czasach nie ma jednego spójnego systemu. Jednak jest kilka wspólnych cech, które łączą wszystkie nurty astrologiczne. Najważniejsze znaczenie mają planetu układu słonecznego razem z Słońcem i Księżycem. Słońce ma największy wpływ na człowieka, natomiast u kobiet szczególne znaczenie ma położenie Księżyca w dniu urodzin. Układ ciał niebieskich w dniu urodzin determinuje dalsze losy człowieka. Dlatego układając horoskop dla danej osoby tak ważne jest podanie daty urodzenia oraz dokładnej godziny. Znaczenie ma również miejsce urodzenia. Każdy horoskop jest inny dla każdego człowieka, ponieważ nie jest możliwe aby w jednym miejscu i w jednym czasie urodziły się dwie osoby. Kolejnym elementem łączącym są cztery żywioły: ogień, ziemia, powietrze i woda. Do każdego żywioły przyporządkowane są po trzy znaki zodiaku. Każdy znak zodiaku przynależy również do jednego z trzech jakości: kardynalnej, stałej lub zmiennej.

Jak widać prawdziwa astrologia opiera się na stałych podstawach, które determinują los człowieka. Należy również oddzielić horoskopy umieszczane w kolorowych pismach lub w różnego rodzaju, wątpliwej jakości portalach internetowych.